Çünkü Biz Kalbiyle “Y”aşayanlar Zümresindeniz

Çok mu oluyoruz, haYır.

Çok mu biliyoruz, haYır.

Çok mu ukalayız, haYır.

Çok mu tembeliz, haYır.

Çok mu materyalist yaklaşıyoruz dünyaya, haYır.

Biz sadece kalbimizle yaşıyoruz. Ona kulak veriyoruz, belki de daha tecrübesizken bunca bilgiye sahip olmamızın sebebi de saf bir niyetle içimizden geleni dinliyor olmamızdır. Hele ki İK çalışanıysanız; yapmanız gereken yegane şey empati kurup siz olsaydınız ne yapılmasını isterdiniz diye düşünebilmekir.

Sayısız konferansta Y jenerasyonuna yani bize dair çok şey dinledim. Hep de merak ettim bizi anlamaları için 40 defa mı dinlemeleri gerekiyor insanların aynı sunumları diye. Hâlbuki çok basitiz; bazen saatlerce yaratıcı bir şeyler yapsak diye sadece düşünecek kadar esneğiz, yeteneklerimizi sergilemeyi seviyoruz ama bunu gösteriş için değil, işlerin kolayca yürüyebileceğini göstermek için yapıyoruz. İtaat kültürünü reddetmiyoruz sadece kıdeme bağlamıyoruz. Otoriteden değil iletişimden haz duyuyoruz. Etkili network kurmanın gücüne inanıyoruz ama pragmatist kafayla yaklaşmıyoruz olaya; sadece her insanın bir gün bir yerlerde hızır gibi yardımımıza koşabileceğine inanıyoruz çünkü biz öyle durumlarda yardım esirgemeden koşanlardanız.

Şimdi etrafıma bakıyorum da; Y jenerasyonunun bütün bu güzel özellikleri aslında onları anlamak için elinden geleni yapan yöneticileri ya da iş arkadaşları tarafından törpüleniyor. Bu belki bilinçli belki bilinçsiz yapılıyor bilmiyorum ama farklı olmanın bedeli ödeniyor. Yıllarca farklı olun, sıradışı olun diyen büyüklerimizin bu bedeli ödetiyor olması da düşündürücü aslında. Ama bunun da geçici bir süreç olduğuna inanıyorum yeter ki olan bize olmasın. Eğer aranızda bu durumda olanlar varsa kalbinizin sesini dinlemeye devam edin. Eğer sorun büyükse ‘sorun’ ile yaşamayın yol verin gitsinJ

Biz kalbiyle yaşayanlar zümresindeniz, biz güzel yerlere gidip, güzel şeyler yiyip içmesek, giymesek de olur çünkü biz gittiğimiz yeri güzelleştirenlerdeniz!

Advertisements
This entry was posted in Y Jenerasyonu and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s