Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür!

İlk olarak başlığı yazdığım yazılarda hep bir yerlerde tıkanırım. Ama bu sefer sadece insanın/kurumların/toplulukların unutkanlığı üzerine yazmak  ve her cümlenin sonunda unutkanlığımıza varmak istediğim için bir yerlerde konuyu kısırlaştırmak pahasına başlığı sabitledim oraya.

Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür cümlesi; ‘İnsanın belleği unutma özürlüdür’ ya da ‘İnsanlık hafızası unutkanlık hastalığına yakalanmıştır’ anlamına gelmektedir. Siyaset veya tarihle ilgilenen bir tanıdığınız varsa bu cümleyi ondan duyma ihtimaliniz hayli yüksektir. Bir de unutkansanız daha sık duyabilirsiniz:).

Gerçekten de böyle bir hastalığa tutulmuş olabilir miyiz? İstemediğimiz şeyleri dün gibi hatırlarken unutmamamız gerekenleri mi unutmak üzerine hastalığa yakalandık? Yani insanoğlu belirli aralıklarla aynı savaşları verip benzer sonuçlar mı elde ediyor? Yani kurumlar aynı hataları tekrarlayıp farklı sonuçlar mı bekliyor? Tüm bu soruların cevabını çok net bilebilmeyi isterdim ama görünen o ki; gerçek bir hafıza ve veri madenciliği problemimiz var.

Sosyolojik,psikolojik ve tarihsel açıdan daha derin araştırmalar yapmayı hedefliyorum ama kurumsal açıdan baktığımda çok da derine inmeme gerek yok. Kocaman bir kurumsal hafıza problemimiz var. Nasıl mı farkettim? Her ay yapılan toplantılarda çıkan kararları incelediğimizde belirli aralıklarla aynı kararları aldığımızı farkettim. İyi ki farklı karar almamışız diye de gülüp geçtik:)

Bu küçük unutkanlık aslında daha büyüklerinin projeksiyonu. Kaçımız en son yaptığımız kapsamlı bir proje sonrasında ‘lesson learned’ notları hazırlayıp ilgili kişilerle paylaştı? Ya da kaçımız böyle bir dökümana rastladık? Yeninin peşinden koşarken eskiyi nasıl da değerlendirmiyoruz ve unutmak için ne kadar hevesliyiz. Zira,kurumsal hafıza doğrudan maddi sonuçları etkileyen bir değerdir. Yani kurumsal hafızanın mevcudiyeti pozitif varlık durumumuzu ifade ederken, yokluğu da negatif varlık durumunu ifade eder. Kaldı ki, kurumsal hafızayı korumamanın maliyetini hesaplamak için bile bir yerlerde kurumsal hafızanın saklanmış olması gerekir.

Kimler, nasıl kurumsal hafızalarını koruyor, hangi programları kullanıyorlar, nasıl faydalar elde ediyor, hangi aşamalardan geçmişler araştırmasına başlamış bulunmaktayım…Unutmazsam detayları paylaşıyor olacağım:)

blog

Advertisements
This entry was posted in Kurumsal Hayata Dair and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s