Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin Artık Sınırsız Kaynak Var!

Sizler için ücretsiz eğitim sitelerini, kişisel gelişim bloglarını, video konferans ve kitap özeti içeren uygulamaları araştırdım. Kişisel gelişiminiz ya da özellikle gelişmek istediğiniz herhangi bir alanla ilgili sınırsız kaynak sunan bu uygulamalar hayatımızı kolaylaştırıyor. Artık bilgiye ulaşmak her zamankinden daha basit.

Ücretsiz Eğitimler:

Coursera : Dünyanın en iyi üniversiteleri ve eğitim kuruluşları ile ortaklığı olan, herkese açık, ücretsiz, online dersler sunmak için çalışan bir eğitim platformudur. (Türkçe – İngilizce)

Udemy : Dünyanın en büyük e-öğrenme sitelerinden biridir. Udemy hem bir şeyler öğrenmek isteyenlere hem de öğretmek isteyenlere yönelik olarak tasarlanmış. Sitede ücretli ve ücretsiz eğitimler mevcut. Eğitimlerden birini alabilir ya da kendiniz eğitim verebilirsiniz. (Türkçe – İngilizce)

Khan Academy : Temel aritmetik ve cebir dahil bir çok farklı konuyu kapsayan 2400’den fazla online eğitimin bulunduğu platform dünyada en çok kullanılanlar arasındadır. (Türkçe – İngilizce)

MIT OpenCourseWare : MIT(Massachusetts Institute of Technology)’de hemen hemen tüm lisans ve lisansüstü konularını içeren ücretsiz  web – tabanlı bir eğitim platformudur. (İngilizce)

Open Yale Courses  : Yale Üniversitesi’ndeki seçkin akademisyenler ve bilim adamları tarafından verilen giriş derslerin bir kısmına ücretsiz erişim sağlar. (İngilizce)

edX : Dünyanın en iyi üniversitelerinde verilen bir çok farklı dersi online ortama taşıyor. (İngilizce)

Stanford Online : Hayat boyu öğrenmeyi amaç edinenler için Stanford Üniversitesi’nde verilen derslerin bir kısmına ücretsiz erişim sağlanıyor. (İngilizce)

Bu sitelere benzer bir çok farklı platform aklımıza gelen hemen her konuda ücretsiz eğitimler veriyor. Eğer ilgilendiğiniz bi konu varsa www.mooc-list.com veya www.class-central.com üzerinden hangi websitesi o konuda eğitim açmış listeyebilirsiniz. Farklı arama kriterleriyle aradığınız içeriğe uygun eğitimlere direk ulaşabilirsiniz.

Yabancı dil öğrenmek isteyenlere de yardımcı olacak bir çok farklı websitesi mevcut.

LiveMocha : Online olarak ücretsiz dil öğrenme imkanı sunan LiveMocha’nın dersleri 35 farklı dilde mevcuttur.

Duolingo: Oyunlaştırma tekniği ile kullanıcıların özellikle konuşma becerilerini artırmayı hedefleyen duolingo bir çok farklı dilde eğitim sunmaktadır. 

Ayrıca kişisel gelişimi destekleyecek bir çok farklı bilginin yer aldığı aşağıdaki sitelere/bloglara da göz atabilirsiniz;

www.mserdark.com ; Her hafta yayımlanan özetler, haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri 5 ana başlık altında sıralar. Serdar Kuzuluoğlu’nun kişisel ve teknoloji ile ilgili yazılarının yer aldığı bir blog adresidir. (Türkçe)

HowStuffWorks.com : Bilimsel yayınlar, açıklamalar, videolar ve daha fazlasını içeren websitesi aklımıza gelen ‘nasıl’ sorularının cevaplarını içeriyor. (İngilizce)

Blinkist.com : Blinkist 1000’den fazla kitap özetinin sunulduğu online bir platformdur. 15 dakika da özetlerini okuyacağınız birçok farklı kategoriden kitap bulabilirsiniz. (İngilizce)

Ted.com : TED (Technology, Entertainment, Design) Farklı alanlarda ileri derecede bilgi sahibi kişilerin bilgi alışverişine zemin oluştran TED Konferanslarının videolarına ulaşabileceğiniz websitesidir. (İngilizce) 

LifeHack.org : Lifehack hayatın tüm yönlerini geliştirmek için ipuçlarının bulunduğu bir blogtur. Bir çok gazete, dergi ve online platform tarafından desteklenen LifeHack hayatı daha etkili ve verimli hale getirmeyi hedeflemektedir. (İngilizce)

Advertisements
This entry was posted in Kurumsal Hayata Dair and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin Artık Sınırsız Kaynak Var!

  1. aarzuu says:

    Muhteşem, çok teşekkürler 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s